Hızla gelişen dünyamızda yenilikçi fikirlerin ortaya çıkma çalışmaları gittikçe önem kazanmaktadır. Bu bağlamda araştırmacılarımızın çalışmalarını sağlam adımlarla ileriye taşımak, inovatif fikirlerin geliştirilmesi ve bu fikirleri sanayi ile bir araya getirerek ticari ürünlerin ortaya çıkarılması amacıyla Namık Kemal Üniversitesi Teknopark’ı bünyesinde faaliyet gösteren Teknoloji Transfer Ofisi Fikri Sınai Hakları ve Ticarileştirme Birimi görevlendirilmiştir.

        Üniversitemiz araştırmacıların gerçekleştirmiş oldukları ve gelecekte gerçekleştirecekleri buluş ve eserlerin fikri ve sınai mülkiyet hakların sahipliği, koruma altına alınması ve bu buluşlarını ticarileştirme çalışmaları ile ilgili tarafların hak ve yükümlülüklerini belirlemek amacı ile hazırlanmış ‘Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Fikri Haklar Usul ve Esasları’ Üniversitemiz 28.01.2021 tarihli Senato Toplantısının 10 numaralı kararı ile onaylanarak yürürlüğe girmiştir.

Usul ve Esaslar’ı incelemek için tıklayınız (Ver. Kasım 2022).

BULUŞUNUZU NASIL TİCARİLEŞTİRECEKSİNİZ?

Türk Patent ve Marka Kurumu’ndan alınan tescil belgesi sonucunda NKÜTEK TTO ile birlikte buluşunuzun ticarileştirmedeki stratejisi belirlenmektedir.

Eğer buluşunuzu kendiniz üretmek isterseniz NKÜTEK içerisinde bir Spin Off ya da Start Up firması kurabilir ve şirketleşebilirsiniz.

Buluşunuzun başka firmalar tarafından üretilmesini isterseniz NKÜTEK Lisanslama konusunda da hizmet vermektedir. Sizleri sanayide yer alan ilgili üreticilerle bir araya getirerek uygun bir Lisansör bulup, Lisans görüşmelerini ayarlayarak Lisans sözleşmelerinizi gerçekleştirmede aracı olmaktadır.

 

Detaylı bilgi için,

FİKRİ &SINAİ MÜLKİYET HAKLARI KİTAPÇIĞI’mızı inceleyebilirsiniz.

FİKRİ & SINAİ MÜLKİYET HAKLARI KİTAPÇIĞI için tıklayınız.

BULUŞ BAŞVURU FORMU için tıklayınız.

Usul ve Esaslar’ı incelemek için tıklayınız.